Czym jest, po co jest i czy musi być trudna?

Automatyzacja 101

Czym jest, po co jest i czy musi być trudna? Automatyzacja 101

Automatyzacja kojarzy się nam z czymś zaawansowanym i trudnym – roboty, manipulatory, sygnały, komunikacja z obrabiarką, zaawansowane urządzenia i dodatkowe sterowniki których musimy się uczyć. Ale obróbka CNC jest już dość trudna i zaawansowana a wymagania stawiane technologom wysokie – w związku z tym porozmawiajmy o prostych sposobach automatyzacji które nie wymagają długich i skomplikowanych szkoleń i pozwalają na zautomatyzowanie pracy „day one”.

Zanim to jednak zrobimy 5 słów czym jest właściwie automatyzacja: „Automatyzacja w zakresie obróbki CNC to proces integracji zaawansowanych technologii, takich jak robotyka, programowanie i systemy sterowania, w celu automatycznego wykonywania operacji obróbczych na maszynach CNC bez potrzeby bezpośredniej interwencji człowieka”. A co to znaczy dla nas, ludzi, operatorów, technologów, programistów czy właścicieli? Oznacza to, że każda powtarzalna czynność którą obecnie wykonuje człowiek może być zastąpiona przez dedykowane rozwiązanie mechaniczne zmniejszając wymaganą kadrę, usuwając z człowieka obowiązek wykonywania nudnych i powtarzalnych zadań oraz zwiększając wydajność produkcji. Stąd takie stwierdzenie? Czy maszyna zawsze będzie szybsza od człowieka? Niekoniecznie! Ale pamiętajmy o tym, że robotyzacja: może pracować na 3 zmiany, nie robi przerw (na śniadanie, papierosa, toaletę, pogaduchy z kolegami), nie choruje, nie bierze urlopu, nie ma zmiennej wydajności zależnie od dnia. Automatyzacja zawsze pracuje tak samo wydajnie, z tą samą prędkością – od pierwszego dnia do końca założonej produkcji. Rozpatrzmy więc automatyzację od najprostszych urządzeń po zaawansowane „kombajny” pokazując jak możemy zwiększyć wydajność naszej produkcji.

Podajniki prętów

Podajnik pręta jest najprostszym urządzeniem automatyzacyjnym w który możemy wyposażyć naszą tokarkę. Jego zadaniem jest automatyczne podawanie kolejnych odległości pręta do pracy z odcinaniem przedmiotu obrabianego prosto do tokarki oraz załadunek nowego pręta po zakończeniu poprzedniego. Prostota programowania i obsługi wymagająca raptem dwóch godzin szkolenia lub oglądnięcia filmu (https://youtu.be/mutTmO4HHNc), niska cena oraz gotowy interfejs przyłączeniowy oznacza, że jest to świetny wybór jako pierwsza automatyzacja.

Magazyny palet

Sporym obciążeniem czasowym w produkcji jest czas wymiany przedmiotów obrabianych – zależnie od skomplikowania przyrządu (imadło, uchwyt trójszczękowy, łapy dociskowe, dedykowane mocowania) może się on wahać od kilku sekund do nawet kilku minut. Możliwość uzbrojenia palety poza strefą obróbki (standard w wielu obrabiarkach poziomych, w tym w  Haas EC400 i EC500) przyspiesza proces obróbki, ale to wielopozycjny magazyn palet pozwala na uzbrojenie i przygotowanie wielu palet i pozostawienie ich w automatycznej pracy „lights out”, na zmianie bez człowieka tak, aby wrzeciono nigdy nie stygło i nie przestawało „produkować wióry”. Pełna integracja ze sterownikiem Haas podobnie jak w wypadku podajnika pręta sprawia, że wystarczy krótkie szkolenie aby rozpocząć pracę i jest to pierwszy wybór dla frezarek.

Systemy APL

Niewielkim kosztem możemy też wyposażyć nasze obrabiarki w dedykowany manipulator rozładowujący i ładujący przedmioty z palet – Haas APL może współpracować zarówno z tokarkami jak i frezarkami Haas i zastępować bezpośrednio operatora w tej powtarzalnej czynności. Wszystko co musimy zrobić aby rozpocząć produkcje to określić w jakiej odległości na palecie ustawiamy przedmioty, zaprogramować punkt odbioru i załadunku, wcisnąć „zielony” i… cieszyć się pracującym 24/7 operatorem.

Coboty

Coboty Elite Robots są kolejnym prostym rozwiązaniem – bezpieczeństwo, systemy chroniące operatora, prostota podłączenia i obsługi (chociaż w tym wypadku już dedykowanym urządzeniem zbliżonym obsługą i wyglądem to tableta) pozwalają na zintegrowanie ich nawet z niskoseryjną produkcją oraz bardzo łatwe przenoszenie między obrabiarkami celem automatyzacji wielu centr obróbczych za pomocą jednego urządzenia.

Cele robotyczne

Bardzo zaawansowanym i przemyślanym urządzeniem z szeroką gamą dostępnych opcji są gotowe cele robotyczne. Wyposażone zostały w doskonałe roboty przemysłowe, których dzięki dopracowanemu oprogramowaniu nie musicie programować. W przypadku przezbrojenia rola operatora sprowadza się do zdefiniowania nowego detalu w prostym, przyjaznym interfejsie użytkownika. Zgadnijcie ile cennego czasu musicie w to zainwestować? Ot kilka minut. Cela CNC Ileri ROBORATOR mimo że zajmuje bardzo mało cennego miejsca może zawierać pokaźny, dostosowany do potrzeb procesu produkcyjnego magazyn. Ten wyposażono w funkcję uzupełniania bez potrzeby zatrzymywania układu. Pomyślano o  dodatkowym oknie inspekcyjnym do kontroli jakości detali. Jeśli magazyn narzędzi maszyny okaże się niewystarczający celę możemy doposażyć w dodatkowy zasobnik, a robot sam wymieni narzędzia w maszynie. Kalibracja systemu z maszyną, a jakże, automatyczna. Pracę mogą także ułatwić unikalne separatory z regulowanym rozstawem otworów do orientacji detali. I właśnie tutaj warto wspomnieć o innym dostawcy ABB którego rozwiązania dzięki systemowi wizyjnemu pozwalają na uniknięcie konieczności orientowania detali przez operatora. To zdecydowania upraszcza i skraca bieżącą obsługę oraz przezbrajanie, czyniąc automatyzację jeszcze bardziej przyjazną.

Niewątpliwą zaletą gotowych rozwiązań jest ich uniwersalność i możliwość podłączenia do niemal każdej obrabiarki CNC bez wskazania na konkretną markę czy dostawcę. Zabezpieczono także możliwość produkcji manualnej gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli waszą domeną jest małoseryjna lub nawet jednostkowa mamy też sposoby jak ją zautomatyzować.

Roboty przemysłowe

Jeżeli potrzebujemy dedykowanego rozwiązania do produkcji wysokoseryjnej, nietypowego wdrożenia, połączenia wielu obrabiarek w gniazdo robotyczne lub skomplikowanego systemu palet do robota to pozostaje nam zawsze opcja najbardziej zaawansowana – robot przemysłowy. W tym wypadku „sky is the limit”, robot zrobi co tylko chcemy a jako Abplanalp mamy duże doświadczenie w integracji produktów Yaskawa z obrabiarkami sterowanymi numerycznie i chętnie podniesiemy rękawicę i zautomatyzujemy Twój proces najlepiej jak się da.

 

Niezależnie od tego jak wygląda Twoja produkcja – wałki czy kostki, odkuwki czy wypałki, duże czy małe, niskoseryjne czy miliony sztuk – mamy dla Ciebie rozwiązanie. Prostsze, które zintegrujesz samodzielnie czy zaawansowane które wdrożymy dla Ciebie, integralne z obrabiarkami Haas, czy uniwersalne do wszystkich maszyn, stacjonarne, czy aplikowalne i transferowalne między maszynami – mamy dla Ciebie rozwiązanie. Pamiętaj, nie sprzedajemy maszyn, sprzedajemy kompleksowe rozwiązania technologiczne; sprzedajemy, pomagamy, edukujemy, wspieramy. Odezwij się do nas, nie pożałujesz.

Czym jest, po co jest i czy musi być trudna? Automatyzacja 101

(0)
Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Dlaczego zakupy u nas ?

Oto dlaczego: